Termomodernizacja budynków. Czy to się opłaca?

Termomodernizacja budynków. Czy to się opłaca?

Termomodernizacja budynków. Czy to się opłaca?Koszty użytkowania energii są jednym z największych (obok żywności) kosztów, które ponosi każde gospodarstwo domowe. W celu poszukiwania oszczędności energetycznej warto przyjrzeć się między innymi sposobom, w jaki możemy zmniejszyć swoje nakłady na ogrzewanie. Jednym z takich sposobów jest termomodernizacja budynków.

Na czym polega termomodernizacja?

Termomodernizacja jest jedną z najlepszą metod poprawiającą efektywność energetyczną budynków, pozwala na oszczędność energii, a tym samym na zmniejszenie kosztów wynikających z ogrzewania lub ochładzania budynku. Jest to wprowadzenie takich zmian, które w najbardziej efektywny sposób przyczynią się do ograniczenia utrat ciepła. Koszty tego procesu zależą oczywiście od aktualnych cen na materiały budowlane.

Każdy proces termomodernizacji należy rozpocząć od dokładnej analizy budynku i tzw. „audytu energetycznego”. Taka analiza zezwala na wskazanie na ewentualne prace naprawcze, które pozwoliłyby na zmniejszenie strat ciepłowniczych. Do przeprowadzenia audytu energetycznego warto zaangażować specjalistę, który określi przyczynę utrat w energii i wskaże kierunek, który należy obrać by je zminimalizować. Do zadań takiego audytora należy m. in. sprawdzenie stanu instalacji wewnętrznych czy szczelności okien.

Następnie, dzięki uzyskanym wnioskom, można podjąć kroki, które pozwolą na podniesienie oszczędności energetycznej. Do najczęściej podejmowanych działań w zakresie termomodernizacji należą:

  • wymiana okien na szczelne i energooszczędne;
  • użytkowanie odnawialnych źródeł energii, takich jak panele fotowoltaiczne;
  • ocieplenie ścian oraz dachu budynku;
  • modernizacja instalacji centralnego ogrzewania oraz instalacji elektrycznej;
  • przeróbka instalacji wentylacyjnej.

Czy termomodernizacja budynków jest opłacalna?

Nadmierne straty ciepła są główną przyczyną zbyt wysokich kosztów codziennego użytkowania budynków. I chociaż wprowadzenie zmian pozwalających na termomodernizację budynku wymaga pewnych nakładów finansowych, są one jednorazowe i stosunkowo niewielkie, podczas gdy korzyści finansowe i energetyczne zauważalne będą przez następne lata.

Efekt ekologiczny to nie jedyny pozytywny efekt, który jest następstwem termomodernizacji budynku. W wyniku przeprowadzonych prac możliwe jest ograniczenie energii cieplnej, a co za tym idzie znaczne oszczędności kosztu zakupu energii.

Nieoczywiste oszczędności wynikające z termomodernizacji to m. in.:

  1. zmniejszenie ryzyka zawilgocenia budynku lub wystąpienia pleśni – a co za tym idzie kosztów wynikających z napraw;
  2. zmniejszenie kosztów klimatyzowania mieszkania;
  3. ograniczenie zużycia paliw grzewczych;
  4. poprawa trwałości elewacji budynku – odpowiedni system ociepleń zabezpiecza ściany także przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Modernizacje wprowadzone w ramach oszczędności cieplnej mogą stać się jeszcze bardziej opłacalne dzięki dofinansowaniom na termomodernizację często oferowanym przez gminy czy jednostki samorządu terytorialnego, najczęściej dot. finansowania wymiany źródła ciepła. Warto przed własną inwestycją poszukać źródeł finansowania oferowanych w formie dotacji.

Oprócz korzyści finansowych, warto wymienić także dbałość o środowisko oraz poprawę funkcjonalności i estetyki, które najczęściej towarzyszą termomodernizacji.

Termomodernizacja budynku, a co za tym idzie, zmniejszenie zapotrzebowania na energię, to efektywny sposób na zmniejszenie naszych comiesięcznych kosztów użytkowania energii. W celu oceny opłacalności, warto zastanowić się jakie zmiany są konieczne w celu poprawy utraty ciepła i jaki koszt jest z tym związany. W okresie długoterminowym jednak zauważymy, że wymiana okien czy ocieplenie ścian wiążą się z niedużym kosztem jednorazowym i dużymi korzyściami długoterminowymi – zarówno finansowymi jak i ekologicznymi.

Previous Wypożyczanie samochodów sportowych – czy to się opłaca?
Next Najlepsze ćwiczenia na klatkę piersiową

Może to Ci się spodoba

Mieszkańcy Krakowa zgłosili 600 projektów do sfinansowania przez miasto w ramach budżetu obywatelskiego

Warszawa kończy dziś głosowanie nad budżetem partycypacyjnym, krakowianie będą mieli na to czas na przełomie września i października. Wiele z 600 propozycji złożonych w ramach budżetu obywatelskiego potwierdziło priorytety władz Krakowa. Zbieżność oczekiwań mieszkańców

W Małopolsce powstała nowa instalacja przetwarzania odpadów komunalnych o wartości 40 mln zł

Oddana w tym tygodniu do użytku instalacja przetwarzania odpadów komunalnych ZGOK w Balinie zredukuje o około 60 proc. poziom składowania odpadów na terenie zachodniej Małopolski. Zgodnie z decyzją środowiskową zakład może przetwarzać 58 tys. ton

Południe Polski z sukcesem walczy o inwestycje

Ponad jedna trzecia środków zainwestowanych w 2015 roku przez inwestorów zagranicznych trafiła do południowych województw Polski. Najwięcej przyciągnęły Opolszczyzna, Górny Śląsk i Dolny Śląsk. Największa liczba nowych miejsc pracy powstała dzięki tym inwestycjom

Kiedy nerwica może być chorobą zawodową?

Według kodeksu pracy (art. 235) choroba zawodowa występuje wtedy, gdy w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić, że jednoznacznie, lub z wysokim prawdopodobieństwem,  jest ona następstwem szkodliwych dla zdrowia czynników,

Czym jest Polski Fundusz Energetyczny FIZAN

Polski Fundusz Energetyczny jest funduszem inwestycyjnym zamkniętym, realizującym w swojej istocie ideę polegającą na budowaniu wartości jego spółek portfelowych, dobranych zgodnie z wartościami oraz kryteriami wyrażonymi w jego statucie. Pośrednio

Jak zwiększyć współczynnik konwersji przy pomocy e-mail marketingu?

E-mail marketing to jedna z najbardziej skutecznych form komunikacji bezpośredniej z klientami. Obecnie, dzięki rozwojowi technologii, dystrybucja korespondencji reklamowej stała się łatwiejsza i tańsza, niż kiedykolwiek wcześniej. Jak zoptymalizować firmowy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź